Η Ελλάδα νίκησε την Φινλανδία, αλλά έχασε την πρωτιά (βίντεο)

Η εποχή του Άγγελου Αναστασιάδη στην τεχνική ηγεσία της Εθνικής Ανδρών ξεκίνησε με νίκη επί της Φινλανδίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε 1-0 με το αυτογκόλ του Γκράνλουντ στο 25΄, παιχνίδι που έγινε απόψε στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Nations League. Η ελληνική ομάδα, ωστόσο, έχασε οριστικά την πρώτη θέση του 2ου ομίλου στη League C, αφού δεν κάλυψε τη διαφορά της ήττας (2-0) στο Τάμπερε.Παρά την απώλεια του στόχου, καθώς και τις αδυναμίες που παρέμειναν, ειδικά στο επιθετικό και δημιουργικό κομμάτι, υπήρξαν και κάποια κέρδη από το αποψινό παιχνίδι. Η Εθνική έδειξε διάθεση και φρεσκάδα, και υποχρέωσε τους Φινλανδούς στην πρώτη ήττα στη διοργάνωση. Ο νέος ομοσπονδιακός προπονητής επέλεξε σχηματισμό 4-2-3-1, με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο και τον Κούτrη να κάνουν (θετικό) ντεμπούτο στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Καλές εντυπώσεις άφησε επίσης και ο Σιόβας που πήρε ξανά θέση στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.Στο 28ο λεπτό ο Μανωλάς αποχώρησε τραυματισμένος από το γήπεδο, καθώς λίγο νωρίτερα, στο 22ο λεπτό, σε προσπάθεια για κεφαλιά στην περιοχή της Φινλανδίας, προσγειώθηκε «άτσαλα» στο χορτάρι.Με την αποψινή νίκη, η Εθνική έφτασε τους 9 βαθμούς, τρεις πίσω από την πρωτοπόρο Φινλανδία, η οποία όπως διατήρησε πλέον το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας στην κορυφή.Δείτε το γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα: