«Οδοστρωτήρας» ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τη Βαλένθια

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός απέναντι στη Βαλένθια και δεν άφησε κανένα περιθώρια αντίδρασης στους Ισπανούς επικρατώντας στο ΣΕΦ με 89-63.
Οι ερυθρόλευκοι μετά την ήττα της πρεμιέρας με 19 πόντους διαφορά από τη Βιλερμπάν στη Γαλλία που έφερε και την απομάκρυνση του Ντέιβιντ Μπλατ από την τεχνική τους ηγεσία έβγαλαν αντίδραση και ξέσπασαν πάνω στη Βαλένθια στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.
Σερί 11-0 από τα… αποδυτήρια
Η ομάδα του Κεζμούρα ήταν χάρμα ιδέσθαι από την αρχή της αναμέτρησης ξεκινώντας με ένα σερί 11-0, αλλά η Βαλένθια σκοράροντας μόνο με τρίποντα μείωσε αρχικά σε 13-9 και μετέπειτα σε 17-12. Ο Ολυμπιακός είχε σε καλή μέρα όλους τους παίκτες του κυρίως στην επίθεση, αλλά και στην άμυνα ξέφυγε με +8 (22-14) και +9 (29-20) με τον Κουζμίνσκας να πετυχαίνει εφτά συνεχόμενους πόντους, ενώ με αυτή τη διαφορά τελείωσε η πρώτη περίοδος (31-22).
Σπανούλης και Μιλουτίνοφ εκτόξευσαν τη διαφορά
Με εξαιρετικό δίδυμο τους Σπανούλη – Μιλουτίνοφ και «εκρήξεις» του Παπανικολάου ο Ολυμπιακός με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου εκτόξευσε αρχικά τη διαφορά στο +12 (36-24) με καλάθι και φάουλ του «Παπ» και στη συνέχεια στο +15 (39-24) με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Η διαφορά αντί να μειώνεται, αυξανόταν με τους Πειραιώτες να κάνουν ότι θέλουν μέσα στο παρκέ τη Βαλένθια που ήταν ανήμπορη να αντιδράσει στις διαθέσεις τους.

Οι γηπεδούχοι ανέβαζαν σταδικά τη διαφορά και το 43-28 έγινε 49-28, ενώ οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό στο +24 (54-30).
Αστοχία για τέσσερα λεπτά και +29
Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ήταν πολύ άστοχος, όπως και η Βαλένθια, και έπρεπε να περάσουν τέσσερα λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι με τρίποντο του Παπανικολάου, ο οποίος δεν είχε χάσει καλάθι μέχρι τότε και έγραψε το 57-33.
Ο Ολυμπιακός είχε πολυφωνία στην επίθεση του με τον Γιώργο Πρίντεζη να παίρνει τη μπαγκέτα και μερ καλάθι και φάουλ στο 25′ να φτάνει τη διαφορά στο +27 (62-35) και στο +29 (65-36) με τρίποντο του Πάντερ. Οι Ισπανοί μείωσαν στο 66-41, αλλά με ένα σερί 4-0 του Σπανούλη έγινε το 70-44 και το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 72-44.
Πάτησε γκάζι και μετά… φρένο
Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού ο Ολυμπιακός θα έχανε μόνο αν δεν κατέβαινε στο παρκέ. Η ομάδα του Κεζμούρα δεν έβγαλε καθόλου το πόδι από το γκάζι και ξεκίνησε το δεκάλεπτο με καλάθι και φάουλ του Κουζμίνσκας φτάνοντας στο +31 (75-44) και στο +33 με κάρφωμα του Μιλουτίνοφ.
Η ελληνική ομάδα σε εκείνο το σημείο χαλάρωσε με τον προπονητή να βγάζει αλλαγή τον Σπανούλη, ο οποίος αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο και οι «νυχτερίδες» βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν στους 29 (79-50) με τρίποντο του Κόλομ και μετά στους 24 (79-55).
Τότε, με ένα σερί 4-0 οι γηπεδούχοι έκαναν το 83-55, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 86-61 με το τελικό σκορ να είναι το 89-63.
Τα δεκάλεπτα: 31-22, 54,30, 72-44, 89-63