Το νέο ρεκόρ του Χάλαντ που ξεπέρασε Εμπαπέ και Ραούλ

Κάθε αγώνας και ένα νέο ρεκόρ για τον Έρλινγκ Χάλαντ. Ο 19χρονος Νορβηγός επιθετικός σκόραρε με πέναλτι στην χθεσινή ισοπαλία (1-1) της Σάλτσμπουργκ με τη Νάπολι για την 4η αγωνιστική του Champions League, φτάνοντας τα 7 γκολ στην κορυφαία διοργάνωση.

Στα 19 του χρόνια, ο Χάλαντ έγινε ο νεότερος παίκτης που έχει καταφέρει κάτι τέτοιο στο Champions League, ξεπερνώντας τους Κιλιάν Εμπαπέ και Ραούλ.

Όπως είναι γνωστό στο ντεμπούτο του με τη Σάλτσμπουργκ στο UCL (6-2 την Γκενκ) σημείωσε τρία γκολ, μέσα σε μόλις σε 45 λεπτά και έγινε ο νεότερος που έχει καταφέρει κάτι τέτοιο, ενώ κανένας, (ούτε ο Ρονάλντο με τον Μέσι), δεν είχε καταφέρει ποτέ να σημειώσει 6 γκολ στους πρώτους 3 αγώνες του Champions League.

Διάσημος ήδη από το καλοκαίρι για τα εννέα γκολ που σημείωσε σε έναν (!) αγώνα στο Παγκόσμιο Κύπελλο U20 κατά της Ονδούρας. Σε ηλικία 15 ετών έκανε το ντεμπούτο του με τη Μόλντε, έχοντας προπονητή τον Σόλσκιερ. Κατά της Μπραν, σε ένα παιχνίδι πρωταθλήματος, σημείωσε 4 γκολ σε μόλις 17 λεπτά.

ΠΗΓΗ:  ΑΠΕ-ΜΠΕ