Νίκη Marquez και στην αυλαία του MotoGP

Ο Marc Marquez κατέκτηξσε τη νίκη και στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς για το MotoGP, στη Valencia. Ξεκινώντας από τη 2η θέση δεν έκανε καλή εκκίνηση και υποχώρησε στην 6η. Ο Jack Miller αντίθετα έκανε πολύ καλή εκκίνηση και έστριψε πρώτος. Σύντομα όμως είδε τον Fabio Quartararo να τον περνάει και να τίθεται επικεφαλής. Ο Marquez δεν άργησε να φτάσει πίσω από τον Quartararo. Έκατσε πίσω του για μερικούς γύρους, τον «διάβασε» και στη συνέχεια τον πέρασε.

Για μια ακόμα φορά θέλησε να του δείξει πως υπερέχει και στον τομέα της ψυχολογίας, εκτός από τον τομέα της απόδοσης. Ενώ είχε τη δυνατότητα μνα τον περάσει σε όποιο σημείο της πίστας της πίστας ήθελε, χωρίς μεγάλη προσπάθεια και χωρίς καθόλου ρίσκο, αυτρός επέλεξε να τον περάσει ακουμπώντας τον στην έξοδο της στροφής και οδηγώντας τον πάνω στο kerb. Από αυτό το σημείο και μετά ο αγώνας κύλησε χωρίς μάχες, για τις εμπρός θέσεις με τον Marquez να κερδίζει τον αγώνα και τον Quartararo να κατακτά το 7ο βάθρο του στην πρώτη του χρονιά στη μεγάλη κατηγορία.
Ο Jack Miller έμεινε τρίτος οδηγώντας σταθερά και γρήγορα. Δε μπόρεσε να πιέσει τον Quartararo αλλά δεν πιέστηκε και από τον Dovizioso. Δεν έκανε λάθη και έκλεισε τη χρονιά του με ένα ακόμα βάθρο ενώ ήταν και η πρώτη Ducati. Ο Andrea Dovizioso κινήθηκε όπως περίμενε και είχε δηλώσει μεςτά τα χρονομετρημένα. Δεν είχε το ρυθμό για το βάθρο και απλά κέρδισε τη μάχη της 4ης θέσης από τον Alex Rins. Ο Ισπανός της Suzuki φαινόταν αδύναμος αλλά καια διάφορος για κάτι καλύτερο από την 5η θέση.
Απογοητευτικός ήταν ο Maverick Vinales που επέστρεψε στην εικόνα που είχε μέχρι τη μέση της χρονιάς. Έκανε κακή εκκίνηση και στη συνέχεια δε μπόρεσε να δείξει αυτό ποι περίμεναν με βάση την απόδοση του την Παρασκευή και το Σάββατο, τερματίζοντας 6ος. Καλή ήταν η εμφάνιση του Joan Mir που τερμάτισε λιγότερο από 2 δευτερόλεπτα πίσω από τον Rins, στην 7η θέση. Ο Valentino Rossi δε θύμισε σε τίποτα τις εξαιρετικές εμφανίσαεις του παρελθόντος στη συγκεκριμένη πίστα. Τερμάτισε 8ος σχεδόν 23 δευτερόλεπτα πίσω από τον Marquez.
Ο Aleix Espargaro έφερε την Aprilia στην 9η θέση και ο Pol Espargaro την KTM στη 10η. Τα δύο αδέλφια έκαναν έτει κι αλλιώς πολύ καλή εμφάνιση, ωφελήθηκαν όμως και από την πτώση του Iannone στον τελευταίο γύρο, ενώ ήταν μπροστά τους στην 9η θέση. Ο Tito Rabat έκλεισε τη χρονιά με μια πολύ καλή 11η θέση όπως και Kallio που θα συνεχίσει ως δοκιμαστής της KTM και τερμάτισε 12ος. Τη βαθμολογούμενη 15άδα συμπλήρωσαν οι Jorge Lorenzo στον τελευταίο του αγώνα, Karel Abraham και Hafizh Syahrin επίσης στον τελευταίο του αγώνα στη μεγάλη κατηγορία αφού το 2020 επιστρέφει στη Moto2.
Ο Danilo Petrucci είχε πτώση και ακριβώς στο ίδιο γύρο και στην ίδια στροφή έπεσε και ο Johann Zarco. Όσο ο Γάλλος περπατούσε για να φύγει από την άμμο, στον ίδιο γύρο, έπεσε και ο Iker Lecuona η KTM του οποίου χτύπησε τα πόδια του Zarco και τον πέταξε στον αέρα. Ευτυχώς ο Γάλλος δεν τραυματίστηκε. Από πτώση εγκατέλειψαν και οι Morbidelli και Crutchlow ενώ ο Michele Pirro εγκατέλειψε αποό μηχανική βλάβη. Με τα αποτελέσματα αυτά, η Repsol Honda κατέκτησε και το πρωτάθλημα των ομάδων έπειτα από αυτό των αναβατών και των κατασκευαστών.
Ο Jorge Lorenzo τράβηξε πάνω του τα βλέμματα όλων των ανθρώπων του paddock παρά τους ξέφρενους πανηγυρισμούς του Marquez για την κατάκτηση του τίτλου των ομάδων. Οι αγώνες ολοκληρώθηκαν αλλά οι ομάδες θα παραμνείνουν στη Valencia για ένα διήμερο δοκιμών μέσα στην εβδομάδα.
Τα αποτελέσματα του αγώνα (Classification)
Η τελική βαθμολογία του πρωταθλήματος (worldstanding)