Champions League: Απέδρασε από τη Μαδρίτη η Σίτι, «τρέχει» η Γιουβέντους – Βίντεο

Με το μυαλό στον κορονοϊό, με πολλούς θεατές να φορούν μάσκες, η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε στη Μαδρίτη με ανατροπή (1-2) και η Γιουβέντους έχασε από τη Λιόν με 1-0.Η κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση για τη φάση των «16» συνεχίστηκε και σήμερα με δύο σημαντικές αναμετρήσεις σε Γαλλία και Μαδρίτη. Με τον κορονοϊό να έχει εξαπλωθεί και στην Ευρώπη, η Λιόν φιλοξένησε την Γιουβέντους στη Γαλλία και η Ρεάλ υποδέχθηκε στη Μαδρίτη τη Μάντσεστερ Σίτι με αρκετούς φιλάθλους στις εξέδρες να έχουν προστατευτικές μάσκες λόγω του ιού.
Ρεάλ Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σίτι 1-2
Χωρίς πάθος, χωρίς ένταση και χωρίς ρυθμό πέρασαν τα πρώτα 45 λεπτά στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου με τον κόσμο να περιμένει κάτι καλύτερο από δυο ομάδες τέτοιου επιπέδου. Στο πρώτο εικοσάλεπτο δεν έγινε απολύτως τίποτα και ένα λεπτό μετά ο Κουρτουά με φοβερή επέμβαση σε σουτ του Ζεσούς από τα τρία μέτρα κράτησε ανέπαφη την εστία του.
Η Ρεάλ απάντησε στο 30′ με τον Μπενζεμά να παίρνει την κεφαλιά, αλλά νικήθηκε από τον Έντερσον και στην επαναφορά ο Βινίσιους γλίστρισε και δεν σούταρε καλά. Η τελευταία φάση στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Ζεσούς και πάλι να πιάνει το βολέ από το ύψος του πέναλτι και ο Σέρχιο Ράμος και ο Κασεμίρο με διπλή προσπάθεια να διώχνουν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
Μονόλογος της Σίτι, το γκολ η Ρεάλ
Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο έγινε στο 50΄με τον Μαχρέζ να κάνει το ωραίο πλασέ με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε ένα μέτρο δίπλα από το δοκάρι του Κουρτουά. Ο Βέλγος τερματοφύλακας σε διάστημα ενός λεπτού (56΄-57′) νίκησε δυο φορές και πάλι τον Αλγερινό σε τετ α τετ.
Οι Άγγλοι είχαν πάρει τα ηνία του ματς και πίεζαν συνεχώς τη «Βασίλισσα» για να ανοίξουν το σκορ, αλλά ένα λάθος του Γκουντογκάν στο 60′ έδωσε την ευκαιρία στον Βινίσιους να κάνει την κούρσα και μόλις μπήκε στην περιοχή πάσαρε δίπλα στον ανενόχλητο Ίσκο που έγραψε με πλασέ το 1-0.
Ανατροπή σε δυο λεπτά
Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε στο 78΄με τον Ντε Μπρόινε να βγάζει καταπληκτική μπαλιά ακριβείας και ο Ζεσούς με κεφαλιά να νικάει τον Κουρτουά από το ενάμιση μέτρο για το 1-1. Καρμπόν φάση ένα λεπτό μετά, αλλά ο Βραζιλιάνος σημάδεψε ψηλά.
Στο 80′ ο Στέρλινγκ μπήκε στην περιοχή, ο Καρβαχάλ δεν τον πρόλαβε και τον ανέτρεψε με τον Ντε Μπρόινε να στήνει την μπάλα στην άσπρη βούλα και να στέλνει στην άλλη γωνία τον συμπατριώτη του για το Ρεάλ Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σίτι 1-2.
Σα να μην έφτανε αυτό στο 85′ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σέρχιο Ράμος, ο οποίος ανέτρεψε τον Ζεσούς έξω από την περιοχή πριν βρεθεί σε τετ α τετ. Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και η Σίτι νίκησε για πρώτη φορά στην Ισπανία.
Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μεντί, Κασεμίρο, Βαλβέρδε, Μόντριτς, Ίσκο, Μπενζεμά, Βινίσιους (75′ Μπέιλ).
Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ (18΄ Φερναντίνιο), Οταμέντι, Μεντί, Ρόδρι, Γκιντογκάν, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Ζεσούς, Μπερνάρντο Σίλβα (73′ Στέρλινγκ).

Λιόν – Γιουβέντους 1-0
Η Γιουβέντους πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά η Λιόν ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με δοκάρι του Εκαμπί στο 21ό λεπτό και έντεκα λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με τον Τουσάρ, έπειτα από φοβερή ενέργεια και ασίστ του Αουάρ από τα αριστερά.
Η ιταλική ομάδα είδε τον Κριστιάνο Ρονάλντο να μην σημαδεύει σωστά στο 35΄ και έξι λεπτά μετά ο Εκαμπί έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς βρέθηκε σε τετ α τετ έπειτα από λάθος του Πιάνιτς, αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.
Υποδειγματική άμυνα από τους Γάλλους
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς ρυθμό με τη Γιουβέντους προσπαθεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να δημιουργήσει ευκαιρίες, αλλά οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν υποδειγματικά αφήνοντας την κατοχή στην ιταλική ομάδα.
Η πρώτη ευκαιρία της Γιούβε στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε στο 69ο λεπτό με τον Ντιμπάλα με βολέ στη κίνηση από κοντά να μην βρίσκει εστία. Στο 80′ ένα πολύ δυνατό σουτ του Ντιμπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Ιγκουαϊν με ένα αδύναμο σουτ δεν απείλησε.
Πλέον, η Γιουβέντους καλείται να ανατρέψει το σκορ στον επαναληπτικό του Τορίνο.
Λιόν (Ρούντι Γκαρσιά): Λόπες, Ντιμπουά (75′ Τετέ), Ντεναγέ, Μαρσέλο, Μαρσάλ, Κορνέ, Γκιμαράες, Τουσάρ, Αουάρ, Εκαμπί (66′ Τεριέ), Ντεμπελέ.
Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Αλέξ Σάντρο, Μπεντανκούρ, Πιάνιτς (62′ Ράμσι), Ραμπιό (77′ Μπερναρντέσκι), Κουαδράδο (70΄Ιγκουαϊν), Ντιμπάλα, Κριστιάνο Ρονάλντο.