Ισχυρό… χαστούκι έδωσε η Μπέρνλι στην Τσέλσι

Έκπληξη πρώτου μεγέθους με θύμα την πρωταθλήτρια Αγγλίας Τσέλσι στην πρεμιέρα της Πρέμιερ Λιγκ, καθώς οι «μπλε» ηττήθηκαν από την Μπέρνλι με 2-3 στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Οι γηπεδούχοι έπαιζαν από το 12’ με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Κέιχιλ και τελείωσαν το ματς με εννιά καθώς αποβλήθηκε και ο Φάμπρεγας στο 81’. Η Μπέρνλι εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα προηγήθηκε με 3-0 στο ημίχρονο Για να μειώσει η Τσέλσι σε 2-3 στο 88’. Οι γηπεδούχοι έψαξαν και το γκολ της ισοφάρισης χωρίς όμως επιτυχία.

Στο «Βίκαρετζ Ρόουντ», η Γουότφορντ… έκλεψε το βαθμό ισοφαρίζοντας στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων τη Λίβερπουλ. Οι «κόκκινοι» του Κλοπ ανέτρεψαν το 1-2 και προηγήθηκαν με 3-2, όμως στις καθυστερήσεις δέχτηκαν το γκολ της ισοφάρισης (3-3).

Η νεοφώτιστη (και επανεμφανιζόμενη μετά από 44 χρόνια) Χάντερσφιλντ, έκανε επίδειξη δύναμης στο «Σέλχαρστ Παρκ» κερδίζοντας την Κρίσταλ Πάλας με 3-0.

Τέλος, ονειρική ήταν η επιστροφή του Γουέιν Ρούνι μετά από 13 χρόνια στο «Γκούντισον Παρκ». Ο πρώτος σκόρερ της εθνικής Αγγλίας χάρισε τη νίκη 1-0 στην Έβερτον στο ματς με τη Στόουκ Σίτι.

Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας και οι σκόρερς:

Άρσεναλ – Λέστερ 4-3 (2’ Λακαζέτ, 45’ Γουέλμπεκ, 83’ Ράμσεϊ, 85’ Ζιρού –  5’ Οκαζάκι, 29’, 56’ Βάρντι)

Γουότφορντ – Λίβερπουλ 3-3 (8’ Οκάκα, 32’ Ντουκουρέ, 90’+ Μιγκέλ Μπρίτος – 29’ Μανέ, 55’ πεν. Φιρμίνο, 57’ Σαλάχ)

Τσέλσι – Μπέρνλι 2-3 (69’ Μοράτα, 88’ Νταβίντ Λουϊς – 24’, 43’ Βόουκς, 39’ Γουόρντ)

Κρίσταλ Πάλας – Χάντερσφιλντ 0-3 (23’ αυτ. Γουόρντ, 26’, 78’ Μουνιέ)

Έβερτον – Στόουκ Σίτι 1-0 (45’ Ρούνι)

Σαουθάμπτον – Σουόνσι 0-0

Γουέστ Μπρομ – Μπόρνμουθ 1-0 (31’ Εγκάζι)

Μπράιτον – Μάντσεστερ Σίτι   19:30